Program BEZPIECZNA PLACÓWKA

BEZPIECZNA PLACÓWKA

 Nasze przedszkole przez kolejne 3 lata będzie realizowało ten program dodatkowy dotyczący bezpieczeństwa dziecka podczas różnych aktywności. Program autorstwa Akademii Edukacji "Perfekt" realizowany jest przez wiele placówek oświatowych, szkoły i przedszkola, treści programowe dostosowane są do wieku i możliwości dziecka. Tematyka  podzielona na wiele działów w prosty sposób ułatwi dziecku zrozumienie zasad bezpieczeństwa podczas poruszania się po ulicy, na placu zabaw, na wakacjach, feriach, bezpieczny w sieci, nie ufaj obcym to tylko kilka wymienionych tematów. 

 

Wraz z narodzinami dziecka rodzi się potrzeba stworzenia mu szczęśliwego, zdrowego i bezpiecznego życia. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka to podstawowe zadanie, przed którym stają rodzice. To oni troszczą się i zamartwiają, aby nic złego nie przytrafiło się im pociechom. Kiedy dziecko jest małe tworzą nad nim tak zwany „parasol ochronny”, który ma „ocalić” dziecko przed złem. Gdy dzieci zaczynają dorastać i stawać się samodzielne, przed rodzicami pojawiają się nowe wymagania i konieczność wyposażania dziecka w umiejętność przewidywania niebezpieczeństw i zagrożeń, a także unikania ich, a jeśli zaistnieją to zdolność radzenia sobie z trudną sytuacją. Można by rzec, że „bezpieczeństwo jest naczelną potrzebą człowieka i grup społecznych, a zarazem najważniejszym ich celem”.

Jak wcześniej wspomnieliśmy to rodzice, są pierwszymi osobami  w życiu małego człowieka, które troszczą się o jego bezpieczeństwo. 

Z upływem lat, kiedy dziecko zaczyna dorastać i przebywa w szerszym środowisku niż rodzina, za jego bezpieczeństwo odpowiadają dodatkowo inne osoby. 

To znaczy: nianie, nauczyciele, wychowawcy w żłobku, przedszkolu, szkole. Jak wiemy, wyobraźnia i pomysłowość dzieci potrafi zaskoczyć niejednego dorosłego, a wręcz przekroczyć zdolność przewidywania dorosłych, co w konsekwencji może stanowić zagrożenie dla poczucia bezpieczeństwa dziecka. Tak, więc jednym z najważniejszych obowiązków nauczyciela w przedszkolu, szkole jest zapewnienie wychowankom bezpieczeństwa w szerokim znaczeniu tego słowa. 

My nauczyciele powinniśmy zwrócić uwagę na sytuacje, w których należy zadbać o bezpieczeństwo dzieci i wskazać im sposób, w jaki należy to czynić. Naszym zadaniem jest podejmowanie takich działań, które podnoszą świadomość młodego człowieka na sytuacje zagrażające jego życiu i zdrowiu oraz unikania zagrożeń.

Pamiętajmy zatem, że dziecko szczęśliwe, to dziecko zdrowe i bezpieczne.    

 

(C) 1976 - 2024 Przedszkole nr 5 w Tarnobrzegu | realizacja medox.pl | projekt graficzny grafium.com.pl

Ta strona używa cookie m. in. w celach statystycznych. Dowiedz się więcej na ich temat i o zmianie ustawień w przeglądarce.
Korzystając z niniejszej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.