Profil edukacyjny

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NA LATA 2014-2017

GŁÓWNE ZADANIA PRACY PRZEDSZKOLA NAKIEROWANE NA ROZWÓJ WYCHOWANKÓW

1. Indywidualizowanie procesu edukacyjnego, stosownie do potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci  poprzez zajęcia wspomagające efektywność uczenia się dzieci w związku z obniżeniem wieku realizacji obowiązku szkolnego.

2. Stymulowanie i doskonalenie sprawności psychomotorycznej wychowanków w kontekście profilaktyki otyłości wśród dzieci oraz profilaktykę wad postawy poprzez:

• gry i zabawy wspomagające rozwój ruchowy dzieci o znaczeniu zdrowotno– rekreacyjnym oraz sportowym,

• zmiana nawyków żywieniowych wychowanków.

1. Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju - upowszechnianie wśród dzieci w wieku przedszkolnym wiedzy dotyczącej zrównoważonego rozwoju poprzez podejmowanie inicjatyw na rzecz środowiska przyrodniczego i społecznego.

2. Inspirowanie nauczycieli do nowatorstwa pedagogicznego i otwartej postawy na upowszechnianie oraz wdrażanie rozwiązań służących skutecznej realizacji zadań przedszkola.

3. Rozwijanie kreatywnej postawy dziecka na różnych płaszczyznach jego aktywności.

4. Kultywowanie tradycji regionalnych i narodowych przy jednoczesnym otwarciu się na kultury europejskie. Dziecko w wieku przedszkolnym w roli Europejczyka.

GŁÓWNE CELE W/W DZIALAŃ

WYCHOWAWCZO-EDUKACYJNYCH PRZEDSZKOLA:

1. Zapewnianie dzieciom możliwości wspólnej zabawy i edukacji w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb oraz możliwości rozwojowych.

2. Pogłębianie współpracy ze szkołą podstawową pod kątem łagodnego przejścia z edukacji przedszkolnej do etapu realizowania obowiązku szkolnego w związku z obniżeniem wieku jego wdrażania.

3. Realizacja założeń kierunków polityki oświatowej państwa.

4. Promowanie znaczenia edukacji przedszkolnej dla rozwoju społeczności lokalnej.

5. Stała współpraca z partnerami i sojusznikami przedszkola działającymi na terenie miasta.

6. Kierowanie się w kontaktach z dzieckiem zasadami:

• podmiotowości

• indywidualizacji,

• praworządności wynikającej z Konwencji Praw Dziecka.

1. Wyrabianie u dzieci nawyków dbania o własne zdrowie w zakresie szerokopojętej profilaktyki zdrowotnej.

2. Rozwijanie sprawności ruchowej dziecka poprzez zachęcanie do wszelkiego rodzaju zabaw zaspakajających naturalną potrzebę ruchu oraz promocję zdrowego stylu życia.

3. Stymulowanie rozwoju zdolności poznawczych i twórczych dzieci w kształtowaniu ich osobowości.

• sukces na miarę swoich możliwości każdego dziecka w przedszkolu.

• indywidualizowanie pracy z dzieckiem wymagającym pomocy i wsparcia specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

1. Wykorzystanie potencjału zawodowego kompetentnych i doświadczonych nauczycieli w tworzeniu nowatorstwa pedagogicznego:

1. praca nowatorskimi formami i metodami pracy,

2. realizację programów własnych,

3. uatrakcyjnianie oferty edukacyjnej przedszkola.

1. Kształtowanie u dzieci postawy odpowiedzialności za stan środowiska.

2. Promowanie przez dzieci stylu życia i zachowań przyjaznych środowisku.

3. Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i przyjaznego klimatu wychowawczego poprzez realizację programów wychowawczych służących wzmacnianiu pozytywnych zachowań dzieci oraz przeciwdziałania postawom agresywnym.

4. Efektywna współpraca z rodzicami jako najważniejszymi partnerami w procesie edukacji i wychowania dzieci.

KRYTERIA SUKCESU

• Wzbogacenie oferty edukacyjnej przedszkola o bezpłatne zajęcia dodatkowe.

• Upowszechnienie i akceptacja praw dziecka.

• Wzrost bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego dzieci.

• Wzrost skuteczności pracy nauczycieli.

• Realizacja innowacyjnych programów edukacyjnych i wychowawczego.

• Zacieśnienie współpracy z instytucjami wspomagającymi przedszkole.

• Wprowadzenie skutecznego systemu diagnozowania dzieci oraz ich potrzeb rozwojowych.

• Zwiększenie integracji rodziny z przedszkolem.

• Upowszechnienie wiedzy o działalności przedszkola w środowisku.

• Liczny udział dzieci w konkursach, przeglądach, akcjach społecznych i charytatywnych itp.

• Zwiększona aktywność dzieci na rzecz działań i zachowań przyjaznych środowisku.

• Zmodernizowanie bazy przedszkola, wzbogacenie o nowoczesne pomoce dydaktyczne oraz nowoczesne materiały metodyczne.

• Poprawa stanu przedszkolnego ogrodu i terenu wokół budynku.

• Wysoka motywacji i zadowolenie nauczycieli w dążeniu do osiągnięcia sukcesu wynikającego z postępów w pracy z wychowankami.