Natura 2000
środa, 03 lutego 2016

NATURA 2000 z wizytą w przedszkolu nt.

Ptasia stołówka, czyli mądre dokarmianie ptaków w zimie

natura2000a

Ptasia stołówka” wiersz B. Formy

Przyleciała chuda wrona
i stado wróbelków.
Stuku, puku w okieneczko
pod rzędem sopelków.
Mamo, mamo, daj mi kaszy,
okruszków, słoninki.
Zrobię zaraz stołóweczkę
dla ptasiej rodzinki.
Już za oknem jest wesoło,
a dziobków stukanie
mówi: stuk, puk,
dziękujemy i tobie i mamie.

W dniu 03.02.2015r.koordynatorzy projektu nt Ptasia stołówka, czyli mądre dokarmianie ptaków w zimie z Natury 2000 w Tarnobrzegu odwiedzili nasze przedszkole z prezentacją zajęć edukacyjnych o właściwym dokarmianiu ptaków w okresie zimy. Temat ten bardzo zaciekawił dzieci i utrwalił wiedzę w tej niezwykle ważnej sprawie, bo ptaki to przecież nasi przyjaciele, gdyż wiosną potrzebujemy ich wsparcia w walce ze szkodnikami.Jeśli pozostawimy je bez pomocy, mogą nie przetrwać mrozów.

Kiedy dokarmiać? O dokarmianiu ptaków powinniśmy pomyśleć jeszcze przed nadejściem mrozów, by zdążyły przyzwyczaić się do swojej zimowej stołówki. Warto przygotować dwa karmniki i postawić je od siebie w pewnej odległości. Dlaczego? Bo wtedy ptaki nie będą musiały walczyć o pożywienie

Przy dokarmianiu ptaków takich jak:sikorki, wróble czy gile, powinniśmy pamiętać o jeszcze jednej generalnie zasadzie: nie wolno rozsypywać ziaren na ziemię. Pod wpływem wilgoci ziarna mogą szybko pęcznieć, a ptaki po ich zjedzeniu zachorować.

Czym karmić? Jeśli chodzi o „menu”, to do karmników nie można sypać byle czego, np. pozostałości po obiedzie, solonych resztek, spleśniałego pieczywa.

Najlepsze będą:ziarna słonecznika, dyni, rzepaku, lnu, karma miękka w postaci płata słoniny lub gotowa mieszanka ziaren dla ptaków można kupić w sklepach ogrodniczych.

natura2000b