Akademia Aquafresh

30 września - ustanowiliśmy Rekord Guinnessa!

W tegorocznej IV edycji Akademii Aquafresh postanowiliśmy ustanowić Rekord Guinnessa w największej liczbie osób myjących zęby w tym samym czasie. Rekord ustanowiliśmy 30 września 2014 r. o godzinie 12:00. Przez 2 minuty 313328 dzieci w całej Polsce szczotkowało ząbki!

W przedszkolach, które zgłosiły się do programu Akademii Aquafresh, zgłosiły chęć wzięcia udziału w ustanawianiu Rekordu oraz wyznaczyły w przedszkolu Komisarza Rekordu Guinnessa 30 września br. o 12:00 rozpoczęło sie wielkie szczotkowanie. Dzieci w całej Polsce przez 2 minutki myły ząbki, dzięki temu pobiliśmy rekord Guinnessa, który został ustanowiony w Indiach, gdzie 177 000 osb w jednym czasie myło zęby.

Przedszkola, które wzięły udział w ustanawianiu Rekordu Guinnessa otrzymały specjalne certyfikaty. Podobne certyfikaty świadczące o uczestnictwie w ustanawianiu Rekordu otrzymało każde dziecko, które wspólnie z nami szczotkowało ząbki 30 września o 12:00.

Wszystkim dzieciom i przedszkolom serdecznie dziękujemy!

Akademia Aquafresh to największy w Polsce program profilaktyki higieny jamy ustnej realizowany w przedszkolach, a dodatkowo od tego roku w żłobkach. Zeszłoroczna III edycja programu, objęła swoim zasięgiem 5000 przedszkoli i aż 470 000 dzieci!

W Polsce problem próchnicy jest nadal bardzo poważny -  prawie 90% dzieci w Polsce jest dotkniętych tą chorobą*! Jesteśmy w czołówce krajów z największym procentem dzieci chorujących na próchnicę! Naszym zdaniem najlepszym sposobem edukacji jest nauka połączona z zabawą, dlatego również w tym roku do przesyłanych przedszkolom bezpłatnych pakietów materiałów edukacyjnych dodawane są liczne gry, zabawy oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami! Nauczyciele w przedszkolach realizują zajęcia edukacyjnie na podstawie scenariuszy zajęć i materiałów multimedialnych w których bohaterowie programu „Pastusie” i „Barney” uczą dzieci jak prawidłowo dbać o ząbki oraz jak walczyć z niedobrym „robaczkiem-próchniaczkiem”.

Do naszej akcji przyłączają się również lekarze dentyści i higienistki, którzy realizują bezpłatne badania zębów. Akademia Aquafresh zyskuje uznanie poważanych instytucji takich jak: Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii.

*źródło: raport "Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2010-2012" przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, Warszawa, 2010 r.

Akademia AquafreshKochani Rodzice!!!

Nasze przedszkole bierze udział w II Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków pt. „Akademia Aquafresh” koncentrującym się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Program realizowany będzie we wszystkich grupach wiekowych w przedszkolach w całej Polsce w roku szkolnym 2012/2013, począwszy od września br. Oto kilka słów o programie:

Nadal mamy dużo pracy! Obok choroby niedokrwiennej serca, nowotworów, cukrzycy II typu czy alergii, próchnica zębów wymieniana jest jako współczesna, poważna choroba cywilizacyjna. Właśnie obok takich wskaźników jak: średnia długość trwania życia, umieralność niemowląt, zapadalność na gruźlicę, HBV, czy HIV/AIDS – wskaźniki określające próchnicę zębów są bardzo czułymi (mierzalnymi) miernikami rozwoju społeczno-cywilizacyjnego i kulturowego danego kraju.
Coraz częściej informacje o tym, że statystyczne polskie 6-letnie dziecko posiada ponad 5 zębów zaatakowanych próchnicą (z czego tylko jeden jest wyleczony!), publikowana przez światową literaturę pediatryczną, ekonomiczną i społeczną, koncentrującą się na niskiej skuteczności systemów opieki zdrowotnej w takich krajach jak Białoruś. Litwa, Łotwa, Polska czy Ukraina.
Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków po każdym posiłku, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych.

W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh” przekazane zostały do naszej placówki pakiety bezpłatnych materiałów edukacyjnych umożliwiających prowadzenie zajęć z dziećmi z zakresu profilaktyki stomatologicznej w sposób ciekawy i kolorowy.
Nadrzędnym celem tych zajęć będzie wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce.

aa02

Więcej informacji i zabaw dla dzieci na stronie głównej: www.akademia-aquafresh.pl